Főoldal Profilom Regisztráció Kilépés Belépés
Üdvözöllek Vendég | RSS
Péntek
2024-05-03
2:48 AM
Hodildi Honlapja
Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Színek jelentése [2]
Útmutató mindennapokra [29]
Álmaink [2]
Pszichológia másképp [26]
Mitikus lélek [1]
Párkapcsolatok [19]
Erotika [0]
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak
  • Mini-chat
    Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Főoldal » Cikkek » Lélek Rejtélye » Pszichológia másképp

    A halogatás az élet megrontója?

    Elillanó lehetőségek
    Hogy halogatni nagyon rossz, mindenki tudja. Gyűlnek és nyomasztanak a feladatok, növekednek a befizetendő összegek, csökkennek a megkereshetők, siklanak ki a lehetőségek kezünkből. Életünk számtalan negatív eseménye szárad halogatásaink lelkén, kezdve a kamatokkal növelt számlától egészen akár a munkahely-vesztésig. Mégis hogy tehetnénk valamit megrögzött halogatásaink ellen? Hogyan lehetnénk végre olyan emberek, akiknek csinos kis pipák tarkítják a határidőnaplóit? Nos, talán szerezzünk be egyet. Mármint egy határidőnaplót. De ne siessünk még ennyire előre – nézzük meg, vajon miért halogatunk, hiszen az okok feltárásával már megtettük a megoldás felé vezető út első lépését.

    1.Önszabotázs, avagy „van bennem valaki, aki rosszat akar nekem”
    Önszabotázst azok az emberek követnek el, akik túl sokáig éltek az élet árnyékosabb oldalán. Ők ugyanis szépen hozzászoktak ehhez a csöppet sem szívderítő léthelyzethez, és bármennyire is vágyják a sikert, még elképzelni sem tudják magukat sikeres emberként. Ezért aztán öntudatlanul is szabotálják saját sikerre tett erőfeszítéseiket. Számukra megoldást jelenthet a (lejjebb ismertetett) idő-beosztási terv mellett a „tudatos képzelgés”: napi rendszerességgel képzeljék el önmagukat sikeres szituációkban, erősítsék, táplálják tudatukban a „boldog én” képét.

    2. Ha nem csinálok semmit, nem bukhatok bele
    A halogatók másik típusa kudarckerülésből, önbizalomhiányból és félelemből odázza el tennivalóit. Úgy érzi, hogy a feladattal képtelen megbirkózni vagy rosszul fogja megoldani, ezért aztán folyton odébb tolja a kínos kötelességet és megmérettetést. Ráadásul sokszor annyira tartanak a kudarctól, hogy irreális erőfeszítéseket tesznek a felkészülésre, ezért aztán valóban sikertelenségbe fullad a dolog. Ez hátráltatja pl. azokat a tanulókat, akik rettegnek, hogy kihagynak valami fontosat, ezért aztán órákig tanulnak 1-1 oldalt, így a vizsgaanyag töredékét sajátítják csak el, s biztos a bukás. A kudarckerülő halogatóknak sem elég csupán az időbeosztás és feladatkezelés módjának megtanulása: az önbizalom elsajátítására (tréningek, terápiák segítségével) van szükségük.



    3. „Nem az az igazi élvezet, ha nincs dolgom, hanem ha sok van, és mégse csinálok semmit”
    A harmadik típusba azok a halogatók tartoznak, akik azért tologatják a dolgokat, mert valami kellemesebb elfoglaltságot választanak a terhes kötelességek helyett. Ők azok, akiknek „legjobb múzsájuk a határidő”, akik hetekig rágódnak rajta, hogy bizony, meg kellene már írni azt a jelentést, aztán a határidő lejárta előtti éjszaka kávékkal felszerelkezve vágnak neki a lehetetlennek. És ráadásul össze is hozzák, bár érzik, rezgett a léc, de nagyon. Viszont legközelebb ugyanúgy eme rezgő lécen egyensúlyoznak, miközben egész hetüket tönkretették azzal, hogy nyugtalankodtak az el nem végzett feladat miatt. Ők maguk is jól tudják, hogy az egésznek semmi, de semmi értelme nincs: jóval több időt töltenek a halogatással és a felette érzett bűntudattal, mint amennyibe a feladat megoldása kerülne, a határidő lejárta előtti nap pedig halálra hajszolják magukat. Mégsem bírnak változtatni – vagy csak a változást is halogatják?

    Változz meg, és az életed is megváltozik!
    Hogy végképp felhagyhass a halogatással, sajátítsd el az időbeosztás és a feladatkezelés hatékony módjait! Számos könyv is született már ebben a témában, de az alábbi egyszerű módszer is sokat lendíthet az ügyön:
    1.lépés: Írd le a céljaidat!
    2.lépés: Rangsorold őket, majd írd le újra, a legfontosabbnál kezdve!
    3.lépés: Rendelj melléjük feladatokat! Például ha a célod az, hogy felsőfokon beszélj angolul, akkor a mellérendelt feladatok valahogy így néznek ki: „szintfelmérőt készíteni”, „magántanárhoz bejelentkezni”, „napi 10 oldalnyit olvasni angolul” stb.
    4.lépés: halogatásaidból valószínűleg tetemes mennyiségű elintézendő gyűlt össze. Készíts erről is listát (bármennyire is berzenkedsz ellene!), és rangsorold őket sürgősség szerint!
    5.lépés: Most érkezett el az ideje a határidőnaplónak: vezesd be külön oldalakra a Sürgős elintézendőket és Célomhoz vezető út rangsorolt feladatait! Majd 1 hétre előre írd be ezeket a feladatokat a határidőnaplódba! Valószínű, hogy 1 hét alatt nem tudsz minden sürgőset elintézni, de sebaj, most már a jó úton vagy, előbb-utóbb a végére érsz! Lesznek majd napi feladataid is (pl. angolul olvasni), ezeket minden naphoz írd be! Ne terheld túl magad, mindig csak annyit ossz be egy napra, amelyet biztos, hogy módodban áll elvégezni!
    Ha mindezt megtetted, máris nagyot léptél előre. Eztán minden reggel szánj 5-10 percet arra, hogy átnézed, kiegészíted a napi feladattervedet. Hidd el, sokszorosan megtérül ez a ráfordított idő, hiszen így jóval hatékonyabban tudod majd intézni a dolgaidat! Azzal pedig, hogy legfontosabb célod feladataival is naponta foglalkozol, önbizalmat, tudatosságot és nyugalmat nyersz – mindazt, amit a notórius halogató olyan fájón nélkülöz.













    Kategória: Pszichológia másképp | Hozzáadta:: Hodildi (2011-11-22)
    Megtekintések száma: 721 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *:
    Belépés
    Keresés
    Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  •  Copyright MyCorp © 2024
    Ingyenes honlap létrehozása с uCoz