Főoldal Profilom Regisztráció Kilépés Belépés
Üdvözöllek Vendég | RSS
Hétfő
2024-05-06
7:40 AM
Hodildi Honlapja
Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Ókori Erotica [14]
Az ókori prostitúcióról [14]
Erotica történelme [26]
Homoszexuális történelem [4]
Uralkodók és másságuk [2]
Egyéb érdekességek [11]
Történelem híres kéjnői [2]
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak
  • Mini-chat
    Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Főoldal » Cikkek » Szexualitás története » Az ókori prostitúcióról

    Bordélyházak
    A bordélyok nyomai Rómában nagyon korán fellelhetők, Publius Vidor már Kr. e 180. évben beszéli, hogy egy Mandnus nevű aedilt, aki egy bordélyban házkutatást akart tartani, a bordélybeli nők kődobálással űztek ki onnét.
    A bordélyokat többnyire lupanarnak nevezték, de fornix, ganeum, stambulum, prostibulum, arcuata elnevezés is gyakori.

    Rómában a bordélyok többféle fajtája volt ismeretes. Voltak mindenekelőtt állami bordélyok, melyek az aedilek felügyelete alatt állottak. Ezeknek száma mintegy 70-re rúgott.
    Ugyancsak az aedilek ellenőrzése alá tartoztak a nyilvános fürdők, ahol szintén nyíltan űzték a prostitúciót. Ezek számát Sextus Rufus 80-ra becsüli.

    Bordélyszerű berendezése volt a nagy cirkusznak is; melynek körülövező folyosójáról apró fülkék nyílottak, ahol többnyire a cirkuszi alkalmazottak űzték a prostitúciót.
    Az Isis-templom kertje és sűrű bokrai, a szokásos 10 napos Isis-ünnepély tartama alatt valóságos vallásos bordély képét mutatták. Ezeken kívül igen sok korcsma és alsóbbrendű csap-szék szolgált a keresetszerű prostitúció céljaira.

    Az előkelőbb bordélyok a béketemplom közelében, a város 4-ik régiójában, míg a köznép bordélyai nagyrészt a cirkusz körül, az 5-ik és 9-ik régióban voltak elhelyezve.
    Az aedilek odatörekedtek, hogy a bordélyokat a város belső részeiből lehetőleg a külső városrészekbe szorítsák ki; az ő dolguk volt egyúttal a titkos bordélytelepek (meritoria taberna) felkutatása és ártalmatlanná tétele is.

    A bordélyokat d. u. 4 óra előtt kinyitni tiltva volt. A ház külső ismertető jele a Phallus ábrázolása volt. A bejárati ajtó fölött egy tábla függött, amelyen a díjtételek voltak feltüntetve. Éjjel a bejáratnál színes lámpa világított.
    A bordély vezetője leno, vagy lena volt köteles a rendre és a hatósági szabályok betartására ügyelni.

    A bordélybeli nők ismertetőjel gyanánt szőke parókát viseltek. Ruházatuk áttetsző fátyolból állott, néha férfiruhát is viseltek.
    Eleinte a bordélyokat csakis rabszolganőkkel és a háborúban és kalózkodás alkalmával foglyul ejtett és elárusított nőkkel népesítették be, később azonban a szabadszületésű nők töltötték meg a római bordélyok legtöbbjét.

    A bordélyok egy bejárati folyosóból, szalonból (átrium) és több fülkéből (celláé) állottak.
    A cellák falai nagyrészt erotikus rajzokkal, festményekkel voltak díszítve. Az előkelőbb lupanarokban néha mű-vészi kivitelű, mythologiai tárgyú, Venus, Cupido, Priap kultuszával kapcsolatos allegorikus festmények voltak láthatók.

    A hatóság a díjtételek megállapítására nem gyakorolt befolyást. Ezt a bordélyos állapította meg és pedig minden nőre nézve külön. Petronius szerint a díjak általában alacsonyak voltak és többnyire l–2 Ás (2–4 korona) körül váltakoztak.
    A bevétel nagyobb hányada a bordélytulajdonost illette és ennek ellenében ő volt köteles a bordélyházi nők ellátásáról és ruházatáról gondoskodni.

    Az erkölcsrendészeti hatósági teendőket az aedilek gyakorolták, akik a kéjnők nyilvántartó jegyzékét is vezették. A jegyzékbe beírt nők a bejegyzés alkalmával új nevet kaptak.
    A római törvény szerint prostituált nő vagyonával nem rendelkezhetett, végrendelkezési és öröklési jogát elvesztette, közhivatalt nem viselhetett, keresetet nem indíthatott, nem lehetett tanú, gyermeke fölött a gyámsági tisztet nem gyakorolhatta és nyilvános ünnepélyeknél csak kivételesen jelenhetett meg.

    A házasságtörő asszonyok még egy Kr. előtti 5. században érvényben volt törvény szerint büntetésből bordélyba lépni és ott prostitúciót űzni köteleztettek.
    Legnagyobb emelkedést a kéjnők száma Traianus alatt (98–117 Kr. u.) mutatott, amikor Rómában 1.500,000 lakosság mellett 32.000 kéjnőt írtak össze.
    Ebben az időben a venereás betegségek is annyira elterjedtek, hogy Celsus szerint a vagyontalan venereás betegek ingyenes kezelésére külön orvosokat rendeltek ki és a betegeket ingyen gyógyszerekkel látták el.

    A férfiak prostitúciója, a hivatásos pederastia is nagyon elterjedt Rómában. Habár a lex scautinia szigorúan büntette az ilyen fajtalanságot, mégis külön bordélyok létesültek férfiprostituáltak számára.
    A császárság alatt annyira elterjedt a pederastiára való hajlam, melynek császárok is hódoltak, hogy 169-ben Kr. előtt el kellett törölni a lex scautiniát.

    Az erkölcsi züllöttség a kicsapongó császárok alatt érte el tetőpontját. Július Caesar, Tiberius, Augustus uralkodása alatt a Via Sacra, Pompeius oszlopcsarnoka, Adonis és Isis temploma, a színházak, a cirkusz, a fürdők csupa kéjtanyák, a prostituált nők és azok clientellájának gyülekező helyei voltak.

    Caligula volt az első császár, aki a prostitúcióra állami adót vetett. Claudius, Nero, Heliogabalus alatt az erkölcstelenség orgiái egyre féktelenebbé váltak, míg végre Diodetianus a már-már őrjöngéssé fajult tobzódást szigorú rendszabályokkal mérsékelni tudta és 3 legális prostitúciót törvény által megszüntette.







    SCHREIBER EMIL
    Kategória: Az ókori prostitúcióról | Hozzáadta:: Hodildi (2011-06-19)
    Megtekintések száma: 501 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *:
    Belépés
    Keresés
    Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  •  Copyright MyCorp © 2024
    Ingyenes honlap létrehozása с uCoz