Főoldal Profilom Regisztráció Kilépés Belépés
Üdvözöllek Vendég | RSS
Szerda
2024-05-08
3:15 AM
Hodildi Honlapja
Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Ókori Erotica [14]
Az ókori prostitúcióról [14]
Erotica történelme [26]
Homoszexuális történelem [4]
Uralkodók és másságuk [2]
Egyéb érdekességek [11]
Történelem híres kéjnői [2]
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak
  • Mini-chat
    Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Főoldal » Cikkek » Szexualitás története » Ókori Erotica

    Középkor kezdetén...
    Az ókori világ felettébb kedvelte az érzéki örömöket. A keleti népek, a görögök és rómaiak jól ismerték a testi szerelem fortélyait. A gyönyörszerzés, annak minél teljesebb átélése fontos része volt az életnek. Mindez azonban gyökeresen megváltozott a középkorban!





    A Nyugat, pontosabban a zsidó-keresztény tanok sokkal szigorúbban viszonyultak a testiséghez. A test örömeit szembe állították a lélek üdvösségével, annak beteljesedésével. Egyházi és világi törvények, bullák, rendeletek, vitairatok és értekezések garmadája foglalkozott már a középkor kezdetén is a bujasággal. A kereszténység legkorábbi századaitól kezdve rettegni kellett a test bűnétől, a kísértéstől.

    A földi örömök elleni küzdelmükben az egyházatyák teológiai érvekkel próbálták alátámasztani, hogy az önmegtartóztatás, a szüzesség Istennek tetsző dolog, és a szex csak akkor helyénvaló dolog, ha gyereknemzés a cél. A fennmaradt emlékek alapján a fogamzásgátlás minden formája - a megszakított közösülés is - gyilkosságnak számított. A monogám házasságot tekintették egyedül a szexuális érintkezés hivatalos keretének.

    Az örömszerző szeretkezést egyenlővé tették a paráznasággal, amit nem helyeseltek. A középkori művészetnek folyamatosan témát szolgáltatott a paráznaság miatti pokolbeli bűnhődés is, melyet a legtöbb esetben igen részletgazdagon ábrázoltak.

    Persze a tiltásra mindig érkezik válasz. A XI-XII. században megszülető trubadúrköltészet és az ún. udvari szerelem a szívek és a lelkek egymásra találásáról szóltak, de azért joggal feltételezhetjük, hogy olykor kevésbé nemes érzelmek ,,nászára" is sor került a várak és udvarházak zegzugos részeiben.

    A szexualitásról írt könyvében Michel Foucault is felteszi a kérdést: mely pontokon áll szemben a legélesebben a kereszténység az ősi pogányság szexuális erkölcsével? Arra jutott, hogy a közösüléshez, a szexuális aktushoz való viszonyulásban rejlik markáns különbség. Míg az ókorban általában pozitívan értékelték a testiséget, addig a középkorban a kereszténység szellemében a bűnnel, a gonoszsággal és a csábítással társították.

    Ebben a korban szakítottak a korábbi nagyfokú toleranciával is. Az azonos neműek közötti testi szerelmet szigorúan üldözték. Míg ez korábban teljesen elfogadott volt, addig a középkorban nem fért meg az uralkodó életszemlélettel.

    Az ókorban természetesnek számított az emberi meztelenség, nem így a középkorban! A fedetlen test maga a bűn. Az antik eszmény, miszerint a test az isteni tökély tükre - tehát a léleké és a szellemé is - megváltozott. A test szégyellnivaló lett.

    Összességében azt lehet elmondani, hogy ami a középkorban tisztaságnak, erénynek, önmegtartóztatásnak számított, és ezáltal követendő mintának, azt az ókori ember nem tekintette normálisnak. Ha véletlenül ideig-óráig tisztelte is, soha nem fogadta el életvezetési szempontnak.
     
     

    Kategória: Ókori Erotica | Hozzáadta:: Hodildi (2011-06-23)
    Megtekintések száma: 412 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *:
    Belépés
    Keresés
    Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  •  Copyright MyCorp © 2024
    Ingyenes honlap létrehozása с uCoz