Főoldal Profilom Regisztráció Kilépés Belépés
Üdvözöllek Vendég | RSS
Szombat
2024-05-18
8:43 PM
Hodildi Honlapja
Honlap-menü
A fejezet kategóriái
Művészet [3]
Eltünt kultúrák [22]
Rejtélyes hírességek [9]
Tudományok rejtélye [1]
Lélek Rejtélye [79]
Mágia,misztérium [38]
Misztikus történelem [25]
Jóslatok,próféciák [11]
Szexualitás története [73]
Cikkeim [39]
A nő [2]
Hangos Vers [1]
Lelkünkben az egészségünk [2]
Építészeti csodák [9]
Titokzatos helyek [10]
Titkos kódok [0]
Biblia ősi titkai [19]
Meditáció [0]
Történelem humorba pácolva [0]
Gondolkodók [8]
Meditáció [6]
Vers [5]
Hírhedt uralkodók [27]
Hírhedt gyilkosságok,perek [3]
Orvoslás és mágia az Ókori Keleten [9]
Tébolyda [11]
Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak
  • Mini-chat
    Statisztika

    Online összesen: 1
    Vendégek: 1
    Felhasználók: 0
    Főoldal » Cikkek » Cikkeim

    A jelekből olvasni
    A mai Irakban az ókori Mezopotámia régészet ásatásai során előkerült legmeghökkentőbb leletek valószínűleg az agyagból égetett birkamájformák. Az igen részletes kidolgozás sokkal pontosabb anatómiai ismeretekről tanúskodik, mint amilyennel mintegy 4000 évvel később a középkori Európa dicsekedhetett. A feliratos formák feltehetően szemléltető taneszközök voltak. De vajon mit tanulhattak a Mezopotámiában az i. e. 3000-ben élő sumérok egy állat májából? A válasz: a jövőt. A sumérok és a Mezopotámiában őket követő babiloniak úgy hitték, a jövő lényegében meg van írva, és a megfejtéshez vezető jelzések az istenektől érkeznek. A bekövetkezendő események előjeleit tudósok és hivatásos jövendőmondók magyarázták – a jóslás „tudománya” Mezopotámiában fejlődött ki -, akik a testben ép, szabad emberek közül kerülhettek ki, rabszolgák leszármazottai nem lehettek. Az előjel- vagy ómenmagyarázók éveken át tartó alapos tanulmányok után általában az uralkodó palotájában szolgáltak.

    A jövendőmondás módszerei közé tartozott az állati belsőségekből való jóslás is. Az éjszakán át tartó szertartás során a jósok gondosan tanulmányozták az áldozati kos máját, tüdejét vagy vastagbelét. Minden rendellenességet előjelnek tekintettek. A boncolás így lassan tudománnyá fejlődött, és a babiloni korszakban a teljes szaknyelve kialakult, akárcsak a mai számítógépes tudománynak. A jövendőmondást tanuló diákok agyagmodelleket tanulmányoztak, amelyeken minden olyan jellegzetesség – dudorodás, homorulás, redő – magyarázatát jelölték, amely állati belsőségeken előfordulhat. A máj vagy más belső szerv jobb oldalával a jó szerencsét, a ballal a balsorsot társították, nyilván azért, mert az emberek nagyobb része jobbkezes. A teljes jósláshoz mindkét oldalt tanulmányozták.

    Az áldozati állatok belsőségeiből történő jövendőmondás a birodalmi döntéshozatal szerves része volt. Megvizsgálták az előjeleket, mielőtt templomokat vagy kormányhivatalokat emeltek, háborúba léptek, tisztségviselőket neveztek volna ki, illetve – biztonsági okokból – az uralkodó minden nyilvános szereplése előtt. Közemberek is fordultak jósokhoz, többnyire konkrét kérdésekkel. Vajon jó lesz-e a termés? Melyik nap a legalkalmasabb a házasságkötésre? Vajon hűséges-e a feleségem a távollétemben?

    A görögök is jósoltak belsőségekből, de az i. e. VII. századtól az itáliai etruszkok, majd a rómaiak is. Az ugandai nyorók ma is tanulmányozzák a csirkebelsőségeket, hogy megtudják, mit rejt számukra a jövő.
    Kategória: Cikkeim | Hozzáadta:: Hodildi (2011-06-19)
    Megtekintések száma: 406 | Helyezés: 0.0/0
    Összes hozzászólás: 0
    Név *:
    Email *:
    Kód *:
    Belépés
    Keresés
    Barátaink:
  • Ingyenes honlap létrehozása
  • uCoz közösségi fórum
  • Ingyenes online játékok
  • Oktatóvideók
  • A legjobb uCoz-os weboldalak

  •  Copyright MyCorp © 2024
    Ingyenes honlap létrehozása с uCoz